Jdi na obsah Jdi na menu
 


O plemeni rhodéského ridgebacka

Nejprve bychom vám chtěli sdělit několik „odborných" charakteristik plemene rhodeského ridgebacka.

Původem pochází z Afriky a standard tohoto plemene zpracovala kynologická organizace Kennel Union of South Africa a Simbabwe Kennel Club. Zařazení dle této organizace:

  • FCI (Mezinárodní kynologická federace) č. 146
  • skupina 6: honiči, barváři a příbuzná plemena
  • sekce 3: příbuzná plemena
  • původ: jižní Afrika
  • patronát: Jihoafrická republika

 

​A nyní něco bližšího o ridgebacích. Jeho povaha je tak trochu zvláštní, ne zcela typická pro většinu psů. Člověka tento pes nutí přemýšlet. Pro výchovu a výcvik potřebuje cit, trpělivost, pochopení jeho africké duše a samozřejmě i důslednost bez tvrdosti. Rhodéský ridgeback je přírodní plemeno s plně vyvinutými smysly typickými pro v přírodě žijící psy. Kdo pochopí jeho povahu a signály, má s výchovou a krásným soužitím vyhráno. Důležité je naučit se svého psa číst, rozumět mu a poznat, co se mu právě honí hlavou.

​Dobře se vychovává, když ho má rodina ráda a výchova je rozumná, důsledná a pro psa pochopitelná. Pokud je dobře vychovaný, je pro něj život lehčí a krásnější. Má dostatek svobody a volného pohybu, jeho pán se na něj nezlobí a nekřičí.

​Ridgebacka je třeba vychovávat. Kdo chce, tak i cvičit, ale nikdy ho nepodněcovat k útokům na člověka nebo k agresivitě.

​Má rád pochvalu a rád spolupracuje. Chce být navázaný na svého majitele a učit se. Je trochu tvrdohlavý a najít vhodnou výcvikovou metodu není vždy snadné. Třebaže je učenlivý, ne vždy je ochotný spolupracovat. Pokud však člověk přijde na to, jak jej vhodně motivovat a odměnit, dokáže být poslušným psem snad za všech okolností.img_2435.jpg

​Nebaví ho cvičení cviků poslušnosti, když v tom nevidí smysl. A už vůbec ne, pokud se vše opakuje stále dokola. Cvičení „jen tak" mu připadá stupidní. Někdy mu splnění nějakého cviku trvá déle. Jako kdyby k němu dané slovo docházelo velmi pomalu, jako kdyby si nejdříve potřeboval promyslet, jak to nejlépe udělat.

Týmová práce ho velice baví a naplňuje.

​Pro jeho neuvěřitelnou vytrvalost a chuť běhat je výbornou volbou kondiční běh, běh vedle kola či koloběžky, ale také běh s lyžařem na běžkách.

​Ridgeback je nefalšovaný sportovec, kterému rozhodně nestačí jedna krátká procházka kolem sídliště, aby byl šťastný nebo alespoň spokojený se svým životem. Nadšen však bude z celodenních výletů do přírody a pěší turistiky. Je to pes, který má velmi blízko k přírodě a potřebuje v ní občas pobývat.img_5504.jpg